a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

ULUSLARARASI 1. ADIYAMAN PERRE SANAT ÇALIŞTAYI BAŞLADI

 

   Belediyemiz ve Adıyaman Üniversitesi ortaklığında bu yıl ilki düzenlenen ‘Uluslararası 1. Adıyaman Perre Sanat Çalıştayı’, Perre Antik Kenti’nde gerçekleştirilen törenle başladı.

  Bu yıl, Belediyemiz ve Adıyaman Üniversitesi ortaklığında, ulusal ve uluslararası üne sahip 54 ressamın katılımıyla ilki düzenlenecek olan ‘Uluslararası 1. Adıyaman Perre Sanat Çalıştayı’nın açılış renkli görüntülere sahne oldu.

    Perre Antik Kentinde başlayan ve 18’i yabancı toplam 54 ressamın katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayın açılış törenine Belediye Başkan Vekilimiz Muhittin Büyük, Belediye Başkan Yardımcımız M. Said Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve ‘Uluslararası 1. Adıyaman Perre Sanat Çalıştayı’nın başkanı Prof. Muhammet Alagöz, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile yerli ve yabancı misafirler katıldı.

   9-15 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan sanat çalıştayın açılış konuşmasını yapan projenin başkanı ve yürütücüsü Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Muhammet Alagöz, bu etkinliği Adıyaman’ın tanıtımı için düzenlediklerini ifade ederek, “Bu proje Adıyaman’ın tanıtılmasına katkı sunacaktır. Sanatın bir birleştiriciliği evrenselliği göz önünde tutularak düzenlediğimiz ve her yıl tekrarlanarak geleneksel hale gelmesini istediğimiz sanat çalıştayı ile ülkemizi, kentimizi, üniversite ve bünyesinde yeni faaliyete geçen Güzel Sanatlar Fakültemizi tanıtmak ve daha da önemlisi turizm alanında kentimize katkı sunmak en temel amacımız. Çalıştayı gerçekleştirmememizde desteğini esirgemeyen Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’ye teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

   Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz ise yaptığı açıklamada, “Adıyaman’ın doğal güzellikleri ile kültürel varlıklarının tanıtılmasında oldukça önemli, olan bu çalıştayı önemsiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz çalıştayı inşallah gelecek seneler de de düzenli olarak sürdüreceğiz” dedi.

   Belediye Başkanımız F. Hüsrev Kutlu’nun il dışında olmasından dolayı katılamadığı programda, çalıştaya büyük destek veren Belediyemiz adına söz alan Belediye Başkan Yardımcımız M. Said Kutlu ise yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Belediye Başkanımız ve Rektörümüz sayesinde bugün burada oldukça önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmış bulunuyoruz. Böyle önemli bir organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah eski otogar yerine yapacağımız kültür merkezi ile bu tür etkinliklerimiz daha da zenginleşir. İçerisinde sergi salonlarımızın da olacağı, Kültür Merkezimizin ihale bu ay içerisinde yapılacak.”

    Yapılan açıklamaların ardından yerli ve yabancı misafirlerle öğrenciler Perre Antik Kenti gezerek yetkililerden bir hafta sürecek olan çalıştayın ön bilgisini aldı.

SERGİ VE PANELLER DÜZENLENECEK

    ‘Uluslararası 1. Adıyaman Perre Sanat Çalıştayı’ kapsamında 12 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’da Prof. Dr. Devrim Erbil tarafından Perre Antik Kentte bir söyleşi gerçekleştirileceğini söyleyen yetkililer, yine çalıştay kapsamında 14 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00’da Perre Antik Kentte panel düzenleneceğini belirterek, tüm meraklıları söyleşi ve panellere davet etti.

    Son olarak, yapılan eserlerin 15 Mayıs Salı günü saat 15.30’da Keleş Konağında açılacak olan sergiyle beğeniye sunulacağını da sözlerine ekleyen yetkililer, bu anlamda çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen Belediye Başkanımız F. Hüsrev Kutlu’ya ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’ye teşekkür etti.

9 ÜLKEDEN 54 RESSAM KATILDI

   Türkiye’nin önde gelen ressamlarının yanı sıra Türkmenistan, Almanya, Polonya, Gürcistan, Slovakya, Rusya, Hindistan ve İngiltere’den önemli ressamların da katıldığı sanat çalıştayında Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri de usta ressamlarla birlikte hünerlerini sergileyecek.

    ‘Uluslararası 1. Adıyaman Perre Sanat Çalıştayı’na şu isimler katıldı: Prof. Devrim Erbil (İstanbul), Nihat Akaslan (Adıyaman), Prof. Dr. Zeliha Akçaoğlu (Eskişehir), Meltem Aktaş (İstanbul), Prof. Dr. Muhammet Alagöz (Adıyaman), Prof. Dr. Zuhal Arda (Konya), Dr. Öğr. Gör. Nurullah Atalay (Adıyaman), Habip Aydoğdu (Ankara), Wit Boguslawski (Polonya), Betty Böhm (Almanya), Dr. Öğr. Gör. Bayram Dede (Adıyaman), Prof. Dr. İsmail Hakkı Demirtaş (Bolu), Arş. Gör. Semra Doğan Ak (Adıyaman), Doç. Dr. İlham Enveroğlu (Konya), Prof. Dr. Basri Erdem (İstanbul), Prof. Lela Geleishvili (Gürcistan), Dr. Öğr. Gör. Birsen Giderer (Bolu), Prof. Dr. Hakkı Engin Giderer (Bolu), Dagmar Glausnitzer Smith (Almanya), Nejla Gür (Almanya), Alexander Jazykov (Slovakya), Zati Karabulut (Adıyaman), Arş. Gör. Mete Dimitry Karaçoban (Sivas), Fatih Karakaş (Adıyaman), Claudia Michaela Kochsmeier (Almanya), Erdi Korkmaz (İstanbul), Öğr. Gör. Büşra Kuruçay (Adıyaman), Yasemin Külahlıoğlu (Bolu), Levent Oyluçtarhan (Eskişehir), Cumhur Özer (İstanbul), Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin (İstanbul), Emine Öztürk (İstanbul), Prof. Dr. Mahmut Öztürk (Bolu), Prof. Dr. Hasan Pekmezci (Ankara), Şükran Pekmezci (Ankara), Dimitry Petrenko (Rusya), Ahirwar Pradeep (Hindistan), Elena Priestley (İngiltere), Maria Priestley (İngiltere), Süha Semerci (İstanbul), Pirgeldi Shirov (Türkmenistan), Corinna Siebert (Almanya), Prof. Levan Silagadze (Gürcistan), Prof. David Silagadze (Gürcistan), Sarah Strassmann (Almanya), Doç. Dr. Elif Şenel (Gaziantep), Nihat Tokat (İstanbul), Adnan Turan (Adıyaman), Yeşim Turan (Adıyaman), Prof. Dr. Melihat Tüzün (Tekirdağ), Nurtaç Ulutürk (İstanbul), Dr. Öğr. Gör. Özlem Uslu (Adana), Sonja Wegener (Almanya), Arş. Gör. Serdal Yeğin (Adıyaman) ve Larisa Zuykova (Rusya).