a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

SOKAK HAYVANLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ HIZLANDI

     Son yıllarda sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarıyla takdir toplayan Veteriner Müdürlüğümüz, 2017 yılı içerisinde yüzlerce hayvana müdahalede bulunup, onlarcasını sahiplendirdi.

    Veteriner Müdürlüğümüzün ‘rehabilite et, koru, yaşat” politikasıyla sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik etkin bir şekilde yaptığı çalışmalar aralıksız devam ediyor.

    4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Veteriner Müdürlüğü yetkililerimiz, 2017 yılı içerisinde yüzlerce hayvana tıbbi müdahalede bulunduklarını, onlarca hayvanı da sahiplendirdiklerini dile getirerek şunları söyledi: “2017 yılı içerisinde vatandaşlarımızın ihbarı neticesinde tedaviye ihtiyaç duyan 446 sokak hayvanına ulaşıp, hepsinin tedavisini gerçekleştirdik. Bunlardan 134’ü kısırlaştırıldı, insanlara bulaşabilecek hastalıklara karşı da 203’ü aşılandı. Bunların yanında 203 hayvan da küpelenerek işaretlendi. Ayrıca, merkezimizde rehabilite edilen 48 sokak hayvanında hayvan sever vatandaşlarımız tarafından sahiplendirilmesi sağlandı. Çalışmalarımızın daha da etkin olması için ekiplerimiz 7 gün 24 saat sahada çalışmaya devam ediyor.”

   Sokak hayvanlarına yönelik çalışmaları daha sağlıklı ve geniş bir ortamda sürdürebilmek için yeni bir Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin inşaat çalışmalarına başlanılacağını da müjdeleyen yetkililerimiz, altyapı çalışmalarına başlandığını belirtti.

    Son olarak 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününü kutlayan yetkililerimiz sözlerini şöyle tamamladı: “Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız canlılardır. Yaşayan tüm canlılar gibi onlarda doğanın eşit haklı bireyleridir. Bu nedenle tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Hiçbirine zalimce davranılamamalıdır. Çocuklarımıza, bu minik dostlarımızla birlikte yaşama alışkanlığını kazandırmalıyız. Bu vesileyle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününün, sokak hayvanlarının da tüm canlılar gibi yaşam hakkına sahip olmasına vesile olmasını temenni ediyoruz.”