a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

2017 YILINDA 672 SOKAK HAYVANINI TEDAVİ ETTİK

    Son aylarda sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarına ağırlık veren Belediyemiz, 2017 yılında bin 756 şikayeti değerlendirip, 672 sokak hayvanının tedavisini gerçekleştirerek sağlığına kavuşturdu.

     Sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarıyla takdir toplayan Belediyemiz, 2017 yılında bin 756 şikayeti değerlendirip, 672 sokak hayvanına tıbbi müdahalede bulunup, 74’ünü sahiplendirdi.

    Adıyaman’da son dönemde sokak hayvanların yönelik çalışmaların yoğunlaştığını söyleyen Veteriner Müdürümüz Ahmet Tosun, müdürlüğünün görev alanlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “5393 sayılı Belediye Kanunu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile ilgili yönetmelikler çerçevesinde tüm canlıların yaşam haklarını gözeterek refahını sağlamak, çevre ve halk sağlığının korunması yönünde çalışmalarda bulunmak müdürlüğümüzün asli görevleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, sahipli ve sahipsiz hayvan sağlığının korunması, hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi, özellikle sahipsiz hayvanların kısırlaştırılarak popülâsyonun kontrol altına alınması, aşı ve paraziter tedavilerinin yapılarak zoonoz hastalıkların önlenmesi ve hayvanlardan kaynaklanan şikâyetlerin değerlendirmesi yaptığımız çalışmalar arasında yer almaktadır” diye konuştu.

    Veteriner Müdürlüğümüzün 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdiği istatistik bilgileri kamuoyuyla paylaşan Veteriner Hekimimiz Yusuf Işık ise, vatandaşlar tarafından Beyaz Masa’ya gelen hastalıklı ve sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili şikâyetleri ivedi bir şekilde, mesai durumuna bakmaksızın değerlendirdiklerini dile getirerek şunları söyledi: “2017 yılı içerisinde sisteme giren ve değerlendirilen şikayet sayısı bin 750’yi geçmiş durumda. Vatandaşlarımızın da ihbarları neticesinde merkezimize getirilerek tedavi ettiğimiz sokak hayvanlarının yanı sıra ekiplerimiz tarafından alınan sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma, aşılama ve küpeleme çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Son bir yılda merkezimizde 672 sokak kedi-köpeği tedavi edilirken, 240’ına kuduz ve parazit aşısı, 23’üne ise karma aşı yapıldı. Bunların yanında 326 sokak köpeği küpelenirken, 241 sokak hayvanı da kısırlaştırıldı. Tedavisi tamamlanarak sağlığına kavuşturulan 74 sokak kedi-köpek de daha rahat bir ortamda yaşayıp sokaklara geri dönmemesi adına sahiplendirildi.”

   Popülasyonun kontrolü için tedavi gören hayvanların yeniden doğaya salınması gerektiğine de dikkat çeken Veteriner Hekimimiz Işık, “Her küpeli sokak hayvanı aşılanmış ve kısırlaştırılmıştır. Vatandaşlarımız küpeli sokak hayvanı gördüğü zaman korkmasınlar. Çünkü kısırlaştırılan hayvanlar daha uysal oluyor. Bu hayvanlar sosyolojik hayatına devam edebilir ancak üreyemezler, bu uygulamalar ise popülasyonun kontrolü için şart” diye konuştu.