a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

YENİ İMAR PLANIYLA ADIYAMAN’IN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

     Belediye Başkan Yardımcımız Ahmet Vechi Yüksek, şu an askıda olan yeni imar planıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

     Adıyamanlıların uzun zamandır merakla beklediği ve Belediyemizin Ekim ayı meclis toplantısında kabul edilen yeni imar planı hakkında değerlendirmede bulunan Belediye Başkan Yardımcımız Ahmet Vechi Yüksek, şu an askıda olan planın uygulamaya konulmasıyla Adıyaman’ın çehresinin değişeceğini dile getirdi.

     İl merkezine ait ilave ve revizyon 1/1000’lik uygulamalı imar planı ile 1/5000’lik nazım imar planı hakkında bilgi veren Başkan Yardımcımız Yüksek, yeni imar planının amacı ile ilgili şunları söyledi: “Adıyaman il merkezinin revizyon-ilave imar planı 2040 yılını hedef alarak planlandı. Yaşanabilir bir çevrenin oluşturulmasını ve turistik, doğal ve tarihsel değerlerin korunmasını amaçlayan yeni imar planı çerçevesinde; Koruma alanlarını, özel kanunlara tabi alanları, yapılaşmaya ilişkin hükümleri, arazi kullanım kararlarını, konut alanlarını, kentsel çalışma alanlarını, belediye hizmet alanlarını, resmi kurum alanlarını, sanayi alanlarını, turizm tesis alanlarını, tarımsal nitelikli alanları, sosyal altyapı alanlarını, eğitim tesisleri alanlarını, sağlık tesisleri alanlarını, spor tesisi alanlarını, sosyal ve kültürel tesis alanlarını, ibadet alanlarını ve açık ile yeşil alanları kapsayan yeni imar planında bir aylık askı süresinden sonra itirazlar değerlendirilecek ve gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra uygulama kısmına geçilecektir.”

     Yeni alanlarda şehir kimliğine daha uygun yapıların imar edileceğini de sözlerine ekleyen Başkan Yardımcımız Yüksek, “Hazırlanan yeni imar planıyla sektörel meslek grupları bir arada toplandı. şehir kademe sistemi olarak merkez-alt merkez kurgusu ilişkilendirildi ve merkez-alt merkez ana ulaşım ağı güçlendirildi. Yeni ticari akslar oluşturuldu. Merkeze sıkışan ticaret biraz daha dış çeperlere doğru geliştirildi. Ayrıca, mevcut trafik ve otopark problemlerini ortadan kaldıracak önlemler alındı. Yine konut tercihi olarak çok katlı, dubleks yeni imar alanları oluşturuldu. Bu yeni imar alanlarında esnek bir anlayış geliştirildi ve aynı bölge içerisinde çok katlı ve dubleks konutlar gibi, sadece dubleks konutların da oluşabileceği alanlar ortaya çıkarıldı. İnşallah bu plan son şekline getirildikten sonra yeniden meclisimizin onayına sunulacak ve kabul edildikten sonra şehrimizin çehresini değişecek” dedi.