a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

KANAL GÖRÜNTÜLEME ARACI HİZMET VERMEYE BAŞLADI

     Belediyemiz, şehrin altyapısını oluşturan içme suyu ve kanalizasyon hatlarındaki arızayı, çökmeyi, tıkanmayı ve en önemlisi de kayıp-kaçak tespitini en kısa sürede belirleyip-çözmek için teknolojiden yararlanıyor.

     Adıyaman’ın çökme noktasında olan 30 yıllık altyapısını baştan sona değiştiren Belediyemiz, şimdide hibe yoluyla belediye araç filosuna kattığı Kanal Görüntüleme Aracıyla sorunlara anında müdahale etmeye başladı.

    Şehir genelinde içme suyu ve kanalizasyon gibi altyapı hatlarında meydana gelebilecek arızayı, çökmeyi ve tıkanmayı en kısa sürede tespit etmeye yarayan, bunun yanında kayıp-kaçak tespitinde de önemli bir işe imza atan Kanal Görüntüleme Aracı ile ilgili bilgi veren Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü yetkililerimiz, artık altyapıyla ilgili gelen şikayetlere anında müdahale edebildiklerini söyleyerek, “Arıtma Tesisinin Tedarik Sözleşmesi Kapsamında hibe edilen bazı malzemeler elimize ulaştı. Belediyemizin ihtiyacı olan birçok malzemenin arasında Kanal Görüntüleme Aracımız da bulunuyor. Bu araçla çok önemli sorunlara anında ve çok düşük maliyetle müdahale edebiliyoruz” diye konuştu.

      Adıyaman’ın altyapısındaki sorunları bir bir ortadan kaldırdıklarını da söyleyen yetkililerimiz, “Adıyaman şehir merkezinde bulunan içme suyu şebekesi, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları 1983 yılında tamamlanmıştı. Altyapı sistemlerinin tasarımı ve hidrolik çözümleri mevcut nüfus baz alınarak 30 yıl sonraki nüfus hesaplanmıştı. Ancak 1990’lı yıllarda şehir merkezine yapılan ani göç ile nüfus artışı meydana gelmiş ve altyapı sistemi yetersiz kalmaya başlamıştır. Belediyemiz tarafından altyapı sistemlerinde meydana gelen olumsuzlukların ve aksamaların giderilmesi için mevcut altyapı sistemlerinde durum tespitinin yapılması için çalışmalar yapıldı. Bunlardan en önemlisi içme suyu şebeke sisteminin yeraltı radar çalışmasıdır. Çalışma sonunda içme suyu şebekesi CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi)’ne uygun olarak sayısallaştırılmış, sayısallaşma işlemi ile içme suyu şebekesinin hidrolik modellemesi yapılarak sistem üzerinde aksaklıklar belirlenmiştir. Ayrıca yer altındaki mevcut içme suyu şebekesinin malzeme bakımından tespiti yapılmıştır. İçme suyu şebekesindeki basıncın kontrol altına alınması, kayıp kaçak oranının azaltılması ve arıza bakım onarım maliyetinin düşürülmesi amacıyla da içme suyu şebekesinde yenileme çalışmaları başladı. Bu yenilemenin yanı sıra altyapıdaki sorunların önüne en kısa sürede geçmek için gerekli teknolojik altyapıya sahibiz artık. Amacımız, halkımıza daha iyi hizmet sunabilmek” şeklinde konuştu.