a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

ASKİM 2017 YILINDA 90 KİLOMETRE ALTYAPI HATTI DÖŞEDİ

 

   Şehrin 30 yıllık altyapısını değiştirmek için büyük bir çalışma ortaya koyan Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüz, 2017 yılı içerisinde 90 kilometre altyapı hattı döşedi.

      Belediye Başkanımız F. Hüsrev Kutlu’nun göreve gelmesinden sonra Adıyaman’da 30 yıldır el değmeyen altyapıyı baştan sona yenilemek için kolları sıvayan ve son 3 buçuk yılda şehir altyapısına milyon TL değerinde yatırım yapan Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüz (ASKİM) 2017 yılında da belirlediği hedefe ulaştı.

      Konu ile ilgili kısa bir bilgi veren ASKİM Müdürümüz Emre Özdal, sadece 2017 yılında 50 kilometresi kanalizasyon ve yağmur suyu, 40 kilometresi ise temiz su olmak üzere toplam 90 kilometrelik altyapı hattı döşediklerini dile getirdi.

     Son 3 buçuk yıllık verileri de kamuoyuyla paylaşan Özdal, 2014 yılının Mart ayından buyana 123’ü kanalizasyon ve yağmur suyu, 107’si de temiz su hattı olmak üzere toplamda 230 kilometrelik altyapı yatırımı yaptıklarını da sözlerine ekleyerek şunları ifade etti: “Son 3 buçuk yıldır sürdürdüğümüz altyapı çalışmalarına bu yılda ara vermeden devam ettik. Daha önce ara sokaklarda ve şehir merkezinden uzak yerlerde gerçekleştirdiğimiz kanalizasyon, yağmur suyu ve temiz su hatlarının değişimini bu yıl da ana arterlerde yaptık. Atatürk Bulvarı başta olmak üzere, Sakarya Caddesi ve Eski Kahta Caddesindeki çalışmalarımız bunların başlıcası. Buralarda yapılması planlanan asfalt ve kaldırım çalışmalarına başlanılmadan önce biz altyapısını değiştirmek istedik. Çünkü bu noktalardaki borularda artık çürümüştü. Bundan dolayı her gün bir yerlerde patlama meydana geliyordu. Bunların yanında, Yeni Adliye’nin yanında başlayan ve Müftülük Caddesi ile Abdulmusa Caddesinin yani 1. Çevreyolu’nun girişine kadar devam edecek olan büyük bir çalışmaya daha başladık. Hem yağmur suyu hem de kanalizasyon hattı değişimi gerçekleştireceğimiz bu çalışmamızda şimdilik sadece kanalizasyon hattını döşüyoruz. Yağmur suyu hattı da 1000’lik olacak ancak kanalizasyon hattı biraz ilerledikten sonra, yağmur suyuna yer açılınca bu çalışmaya başlayacağız.”

ÇELİKHAN’DA YENİ SONDAJ KUYULARI VURULDU

     Yaz mevsiminde yaşanan su kesintilerinin önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekleyen Özdal, “Bu kesintilerden dolayı en çok mağdur olan Sümerevler ile Alitaşı Mahalleleri daha önce ortak içme suyu hattından besleniyorlardı. Bundan dolayı da sık sık ya su kesintisi yaşanıyordu yada üst katlara su çıkmıyordu. Bu mahallelerimizin sorununu çözmek için besleme hattını Bil Kolejinin önünden alarak altgeçitten geçirip, Karayolları Şube Müdürlüğünün arka sokağından İmam-ı Azam Camisinin önüne kadar götürerek yeni bir hat çektik. Bu şekilde Sümerevler Mahallesi’ni besleyici yeni bir hattımız daha olmuş oldu. Bu işlemle Alitaşı ile Sümerevler’ini de birbirinden ayırmış olduk. Şu an Alitaşı’nın şebekesi kendine yetiyor, Sümerevler’de de hem kot arttı, hem de besleyici bir hat daha dahil edilmiş oldu. Şehir genelindeki su kesintilerinin önüne geçmek için de Çelikhan’da ortalama 200 metre derinliğinde 6 tane sondaj kuyusu vurduk. Bu kuyuların her birinden 50-55 litre su alıyoruz. Şu an iki kuyu faaliyette. Eğer bu kuyular olmasaydı bu sene Temmuz ayı başından itibaren şehir merkezinde içme suyunu dönüşümlü olarak vermek zorunda kalmış olacaktık. Yaz mevsiminde bu kuyular yoluyla bahçe sulama işini gerçekleştirebilecek olan yöre halkının geçtiğimiz yıllarda bahçe sulamasında kullandığı içme suyunu da halkımıza ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

YENİ PROJELER SIRADA

     Yeni projeler için çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen ASKİM Müdürümüz Özdal, “Japon Kalkınma Bankasının ülkemizde Suriyeli mültecilere yardım eden illere sadece altyapı yatırımları için kullanabilecekleri 20 yıl vadeli 7 yılda geri ödemesiz çok düşük faizli kredi imkânından yararlanmak için başvuruda bulunduk. Bunun için İller Bankasından yetkililer 12 Ekim’de ilimize gelerek ihale sürecin startını verdi. Ön protokollerin imzalandığı, bu süreç inşallah kısa süre içerisinde hayata geçirilir. Eğer süreç yolunda işlerse ilimize 100 milyon TL’lik bir yatırım daha gerçekleştireceğiz. Bu parayla yağmur suyu şebekesini baştan aşağı yenileyeceğiz. İkinci krediye de arıtma tesislerimizin kapasitesini arttırmak için başvuruda bulunduk. Çünkü arıtma tesisimizde bazı tasarım hataları var. 2025 yılında ulaşılacağı tahmin edilen debiye biz bugün ulaşıyoruz. Bunun yanında, tesisimizden çıkan çamurun solar güneş enerji sistemiyle kurutulup, tarlalara gübre ve yakacak olarak değerlendirilmesi için bir tesise ihtiyacımız var. Bunun içinde ödenek talebinde bulunduk. 100 kilometrelik aspest içme suyu şebekemizin revizyonu için de talebimiz oldu. Katı Atık Depolama Tesisi için de başvuruda bulunduk. Bunlar içinde 150 milyon TL’lik bir ödenek istedik. İnşallah 2018 yılı içerisinde bununda protokollerini imzalayacağız. Ayrıca, Pilot Bölge’nin inşasına başladık. Tamamının yapımı içinde AB’den hibe çıktı. Cebimizden bir kuruş çıkmadan halledeceğiz inşallah. Yeni yılın ilk ayında ihalesini yapacağız. Gürlevik İsale Hattını yenilemek için yeni yılın ilk döneminde ihale sürecini başlatacağız. Bu proje ile 20 bin metreküplük yeni bir depo kurulacak. Uzaktan kontrol sistemiyle kontrol edilebilecek olan bu depo sayesinde insan gücünden çok teknolojiden yararlanmaya başlayacağız. Tek kişi tarafından tek bilgisayarla yönetilecek ve bu şekilde ekolojik dengede korunmuş olacak” şeklinde konuştu.

ALTYAPIDA ARTIK TEKNOLOJİDEN YARARLANILIYOR

Altyapı çalışmalarında ve onarım-bakım işlemlerinde artık teknolojiden yararlandıklarını da sözlerine ekleyen Özdal, sözlerini şöyle tamamladı: “Arıtma Tesisinin Tedarik Sözleşmesi Kapsamında hibe edilen bazı malzemelerde elimize ulaştı. Bu malzemeler tamamını teslim aldık ve hepsi şu an sahada. Kanal görüntüleme minibüs entegre sistemi, büyük kanal kombine araçları, çöp taşıma kamyonları, baca yükseltme makinaları, içme suyu kaçak tespit dinleme radar ve ekipmanları, polyatilen boru kaynak makinaları, yazılımlar gibi dünya kadar alet teçhizat tedarikini yapıp, tamamının teslimini aldık. Özellikle araç filomuza dahil ettiğimiz Kanal Görüntüleme Aracı ile şehrin altyapısını oluşturan içme suyu ve kanalizasyon hatlarındaki arızayı, çökmeyi, tıkanmayı ve en önemlisi de kayıp-kaçak anında tespit edip, soruna en kısa sürede müdahale edebileceğiz. Çalışmalarımızın yoğun ve faydalı bir şekilde sürdürülmesi için büyük destekler veren Belediye Başkanımız Fehmi Hüsrev Kutlu beye çok teşekkür ediyoruz.”