a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

“DAHA GÜZEL VE YAŞANABİLİR BİR ADIYAMAN İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 

     30 Mart 2014 tarihinde halkın büyük desteğini alarak Belediye Başkanlığı görevine seçilen Başkanımız Fehmi Hüsrev Kutlu, 3 yıllık görev süresinde yaptığı çalışmalar ve hazırladığı projeler hakkında bilgi verdi.

    30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlere AK Parti’nin adayı olarak giren ve aldığı yüzde 56.5’luk oy oranıyla Adıyaman Belediye Başkanlığı görevine seçilen Başkanımız Fehmi Hüsrev Kutlu, 3 yıllık görev sürecini değerlendirdi. 3 yıllık görev süresi boyunca Adıyaman’ın yıllardır çözülemeyen yeraltı ve yerüstü sorunlarını gidermek için yoğun gayret sarf eden ve ulaşımdaki yenilikleriyle halkın büyük takdirini toplayan Başkanımız ve ekibi, yeni projelerini hayata geçirmek için de gece gündüz demeden çalışıyor.

2014-2016 YILLARI ARASINDA 162 BİN METREKARE ASFALT,

188 BİN METREKARE KALDIRIM ÇALIŞMASI YAPILDI

   3 yıllık başkanlık dönemini değerlendiren Belediye Başkanımız Fehmi Hüsrev Kutlu, işe asfaltla başladıklarını ve hedeflerinin ‘asfalt problemi olmayan bir Adıyaman’ olduğunu dile getirerek, 2014 yılından 2016 yılının sonuna kadar şehrin farklı noktalarında toplam 162 bin metrekare asfaltlama çalışması yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda yapılan çalışmaların bazılarını hatırlatan Başkanımız, 2. Çevreyolunun batı çıkışının trafiğe açıldığını, Petrol Caddesinin yeniden düzenlendiğini, Eski Besni Caddesinin düzenlenerek hizmete açıldığını, yapımı tamamlanan Karaali Köprüsü ve bağlantı yollarının tamamlanarak şehrin batı trafiğinin rahatlatıldığını, Esentepe Caddesinin örnek cadde olarak hizmete açıldığını, 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi otoparkının halka hizmet vermeye başladığını dile getirerek, “Asfaltın yanında kaldırım çalışmalarını da sürdürüyoruz. 2014 yılında 41 bin, 2015 yılında 72 bin ve 2016 yılında 75 bin metrekare kilitli parke taşı döşeyen ekiplerimiz, 2017 yılında da bu çalışmalarına tüm hızıyla devam edecek” dedi.

YERALTINA BÜYÜK YATIRIM

    Tek amaçlarının kendilerine emanet edilen Adıyaman’ı daha güzel noktalara getirmek olduğunu söyleyen Başkanımız, altyapıda yatırımları ile ilgi verdiği bilgide, AB standartlarındaki Atıksu Arıtma Tesisinin hizmet vermeye başladığını ve 30 yıllık altyapıyı değiştirmek için çalışmaları tüm hızıyla sürdürdüklerini belirtti.

     2014-2015 yıllarında 65, 2016 yılında 45 ve 2017 yılında (şu an devam eden) 95 kilometrelik kanalizasyon hattı döşeme çalışması yaptıklarını da dile getiren Başkanımız sözlerini şöyle sürdürdü: “Altyapıdaki hedefimiz, görev süremiz boyunca şehrin altyapısını baştan sona değiştirmek. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüz bu hedef doğrultusunda yoğun bir şekilde çalışıyor. Atatürk Bulvarı boyunca da içme suyu ve kanalizasyon hatlarımızı değiştiriyoruz. Yeraltı Görüntüleme Sistemiyle şehrin altyapı haritasını çıkararak çalışmalarımızı teknolojiye uygun bir şekilde yürütüyoruz. Dere ıslahı çalışmalarıyla açığa akan kanalizasyonları Artıma Tesisimize bağladık, bağlamaya da devam ediyoruz. Kış aylarında yaşanan su baskınlarının önüne geçmek için de 2. Çevreyolunda 600’lük kollektör hattı döşeme çalışması gerçekleştirdik. Şehrin muhtelif yerlerinde yıllardır ihmal edilen altyapı sorunlarını ortadan kaldırdık.”

“ULAŞIM ARTIK SORUN DEĞİL”

    Üstyapı ve şehir içi ulaşımında yaptıkları çalışmalara da değinen Başkanımız, görev süresi içerisinde Kapalı Spor Salonunu halkın hizmetine açtıklarını, Kapalı Yüzme Havuzunu tamamladıklarını, Yeni Otogar ile birlikte, Yeni Mezarlık ve Hizmet Binasının hizmete girdiğini söyleyerek, “2014-2016 yılları arasında, mahalle sakinlerinin sosyal faaliyetler için de kullanabilecekleri 5 tane modern taziye evinin inşasını bitirdik. Bunların yanında 2017-2018 yılı içerisinde 6 yeni tazeye evi projesini daha hizmete koymayı planlıyoruz. Bunlardan Bahçecik Mahallesinde olanın inşasına başladık, Barbaros Mahallesindeki taziye evininde inşası tamamlandı. Yine 2014-2016 yılları arasında 11 tane muhtarlık bürosu açtık. Belediyeyi devraldığımız günden bu yana birçok konuda olduğu gibi ulaşımda da halkımızın isteklerine cevap vermeye çalıştık ve önemli işlere imza attık. Özellikle açtığımız yeni hat ve aldığımız yeni otobüslerle vatandaşlarımıza gece-gündüz hizmet veriyoruz. Gece saat 23.00 ile sabah saat 06.00 arasında halkımızı ücretsiz taşıyan otobüslerimiz, Yaman Kart sistemi sayesinde ortaya çıkan istatistiklere göre bir yılda 3 buçuk milyon vatandaşımızı taşıyarak ne kadar önemli bir hizmet olduğunu ortaya koydu” şeklinde konuştu.

“HALKIMIZ TİYATROYU ÇOK SEVDİ”

    Göreve geldiği günden bu yana kültürel etkinliklere verdikleri önem hakkında da konuşan Belediye Başkanımız Fehmi Hüsrev Kutlu, özellikle Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Adıyaman’daki tiyatro severlerle buluşturulan Devlet Tiyatrolarına gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkanımız, “Sanata önem veriyoruz. Bundan dolayı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini her yıl arttırarak sürdüren Belediye Konservatuarımızla halkımızı sanata yönlendirmeye çalışıyoruz. Bundaki temel amacımız, ilimizde yozlaşan kültür karşısında unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizin gençlerimize öğretilmesi sağlanmaktır. Böylelikle sahip olduğumuz kültürel değerlerin kaybolmadan nesilden nesle aktarılması amaçlanmaktadır. Konservatuarımızda her yıl ortalama 15 ila 20 arasında dalda eğitim verilmektedir. Bunun yanında yine Kültür ve Sosyal İşiler Müdürlüğümüz tarafından vatandaşlarımızla buluşturulan Devlet Tiyatrolarının sahnelendirdiği oyunlarına gösterilen ilgi de bizi fazlasıyla memnun etmektedir. Kültürel etkinliklerimizin yanında belediyemizde işi olan yaşlılarımız Yaşlı ve Engelli Masamızın ikram ettiği çayları yudumlarken, görevlendirdiğimiz personellerimiz de bu vatandaşlarımızın işlerini takip ediyor. Kadın Danışma Merkezimize müracaat eden mağdur bayanlarımıza uzmanlarımız tarafından gerekli destekler sağlanıyor. Taziyelerde birçok hizmetle birlikte ilk gün yemeklerini de belediyemiz veriyor. Daha önce, engelli vatandaşlarımızın kullandığı akülü araçları şehir içinde şarj edebilecekleri noktaları oluşturan belediyemiz, görme engelli vatandaşlarımızın yaya trafiğinde daha rahat hareket edebilmesi için de sinyalizasyonlara sesli uyarı cihazı yerleştirdi. Engelsiz Yaşam Beceri Uygulama Merkezimiz ile de her eğitim-öğretim yılında yüzlerce öğrenciye hizmet veriyoruz. Aracı olmayıp hastaneden taburcu olan hastalarımızı da evlerine biz bırakıyoruz. Bayanlarımız, AKSEM’lerle kendilerine özel mekanlarda spor yapma imkanı buluyor. Ramazan ayı gecelerini renklendiren etkinlikleri ‘Hısn-ı Mansur’da Ramazan Akşamları’ programlarıyla gerçekleştiriyoruz. Toplumsal Gelişim Merkezimiz ile yoksul halkımızın derdine derman olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda, 2014-2016 yılları arasında 6 bin 200 aileye TOGEM aracılığıyla yardım yapıldı. Yine TOGEM bünyesinde açtığımız kurslarımıza katılan yoksul yada kimsesiz bayanlar hem aile ekonomilerine katkı sağlıyor, hem de meslek sahibi oluyorlar. Yaşlılarımızın saç ve sakal tıraşı gibi kişisel bakımlarını da evlerine kadar gidip biz yapıyoruz ve bu yaşlılarımızdan kimsesiz olanlara yemek götürüyoruz” diye konuştu.

“VADİYAMAN PROJESİ İHALESİ 17 NİSAN’DA YAPILACAK”

    Kentsel dönüşüm çalışmalarından yeni parklara, taziye hizmetlerinden yaz ve kış spor okullarına kadar birçok projeye de kısaca değinen Başkanımız, “Yeni açılan Adıyaman-Diyarbakır Köprüsünün faaliyete geçmesiyle birlikte Kuzey Çevreyolu Projesi Adıyaman’ımız için çok daha önemli bir hale gelmiştir. 29.2 kilometre uzunluğundaki; Şanlıurfa-Bozova kavşağından başlayıp, Kırkgöz mevkii, Zey Köyü, Pirin Köyü, Malatya Yolu güzergahından Ziyaret kavşağına bağlanacak şekilde Karayolları Genel Müdürlüğünce kılavuz planı 2016 yılında yapılan ve onaylanan Kuzey Çevreyolumuzun ihalesinin kısa süre içerisinde yapılmasını bekliyoruz. Bunun yanında, şehrimizin güney-kuzey bağlantısını sağlayacak 22 metre genişliğinde, 6 kilometre uzunluğunda yeni yol yapılacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Eğriçay Vadisine yapılması düşünülen Vadiyaman Projesi için de çalışmalar devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Vadiyaman Projesi’nin ihalesi 17 Nisan’da yapılacak. Halkımızın daha ferah bir ilde yaşaması ve işlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için park, ek bina, kalıcı semt pazarı ve Recep Tayyip Erdoğan Meydanı projelerimizi de önümüzdeki süreçte hayata geçirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

   Sportif faaliyetlere de değinen Başkanımız, belediyemiz bünyesinde mücadele eden ve İşitme Engelliler Deplasmanlı 1. Ligini bu sezon şampiyon tamamlayarak Süper Lig’e yükselen Adıyaman İşitme Engelliler Futbol Takımının yanı sıra, Hentbol takımının da Süper Lig’e yükselmek için kalan iki maçta sadece bir beraberlik almasının yeteceğini dile getirerek, elde edilen başarıları tüm Adıyamanlılara armağan etti.

   Başkanımız konuşmasının sonunda, kendisine her zaman destek veren Adıyaman halkına ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.