a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

KURBAN BAYRAMINDA DA BOŞ DURMAYACAĞIZ

    Hemşehrilerimizin Kurban Bayramı’nı huzur içinde geçirmeleri için kolları sıvayan Belediyemiz gerekli tüm çalışmaları tamamlayıp, olası bir aksiliğe karşı önlemlerini aldı.

     Kurban Bayramı için hazırlıklarını tamamlayan Belediyemiz, Adıyamanlıların bayramı bayram tadında geçirmesi için 24 saat görevinin başında olacak.

    Bayram öncesi ve süresince oluşabilecek aksaklıkların anında giderilmesi, kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi ve mezarlık ile ibadethane bakımları gibi konularda çalışmalarını tamamlayan ekiplerimiz, halkımızın daha rahat bir bayram geçirebilmesi için gece gündüz demeden çalışıyor.

    1 Eylül Cuma, 2 Eylül Cumartesi, 3 Eylül Pazar ve 4 Eylül Pazartesi günü kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen genel temizlik, ibadethane temizliği ve genel mezarlık bakımı, Zabıta ve Veteriner Müdürlüklerimiz tarafından koordineli bir şekilde sürdürülen hayvan satış ve kesim yeri çalışmaları, her bayramda olduğu gibi Kurban Bayramında da bayram namazı sonrası mezarlık ziyaretinde bulunacak olan vatandaşlara peksimet ve meyve suyu dağıtımı, Zabıta Müdürlüğümüz tarafından seyyar satıcıların yerlerinin belirlenmesi ve belediye otobüslerinin bayram süresince ücretsiz hizmet vermesi gibi başlıca çalışmaları tamamlayan Belediyemiz, sorunsuz bir bayram için her türlü önlemi aldı.

    Konu ile ilgili bilgi veren yetkililerimiz, özellikle bayram öncesi kurbanlık satış ve kesim yerlerinin belirlendiğini dile getirerek, “Valiliğimiz koordinesinde gerçekleştirilen toplantıda Tarım İl Müdürlüğü ve Belediyemiz Zabıta ve Veteriner Müdürlüğü ekipleri hayvan satış ve kesim yerleri konusunda çalışmaları tamamladılar. Buna göre belediyemize ait olan Yeni Hayvan Pazarı, İtfaiye Müdürlüğünün kuzeyindeki boş alan, Belediye Hayvan Pazarı ve eski Su İşleri Müdürlüğü alanında hayvan satışları yapılırken, hayvan kesimi için de başvuruda bulunan oto yıkama alanları, Saftat Et Kombinesi, besi çiflikleri ve eski Su İşleri Müdürlüğü alanında bu işlem gerçekleştirilebilecek” diye konuştu.

   Yine her Kurban Bayramında görmeye alıştığımız kaçak hayvanlarla ilgili çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekleyen yetkililerimiz, bunun için Veteriner Müdürlüğümüz ile Zabıta Müdürlüğümüz tarafından bayram öncesi ve sürecinde bu tür olaylara müdahale edebilecek donanımlı bir yakalama timi oluşturduklarını söyledi. Yetkililerimiz, bu timin 24 saat görev başında olacağını dile getirdi.

    Kurban Bayramı dolayısıyla çalışmalarına çok erken başlayan Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimizin çalışmaları hakkında da bilgi veren yetkililerimiz, mezarlıklarda bayram temizliği ile şehitlikte bakım ve düzenleme çalışmalarının devam ettiğini dile getirerek, Kurban Bayramı öncesi sürdürülen temizlik çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Yetkililerimiz, vatandaşların daha sağlıklı bir bayram geçirebilmesi için bu çalışmaların bayram süresince de devam edeceği talimatını verdiğini sözlerine ekledi.

   Bayram süresince olabilecek en küçük aksaklığın bile önüne geçmek için gece gündüz demeden çalışacak olan Belediyemizin, vatandaşlardan gelebilecek şikayetlere anında müdahale edebilmesi için ALO 153 Beyaz Masa ve 110 İtfaiye telefonlarının 24 saat hizmette olacağını söyleyen yetkililerimiz, bayram boyunca dilek, talep ve şikayetlerde bulunacak olan Adıyamanlıların bu yolla ilgililere ulaşabileceği belirtti.

   Zabıta Müdürlüğümüze bağlı ekipler ise bayram öncesinde ve süresinde aksaklıkların önüne geçmek için çalışma programını belirledi. Kurban Bayramı öncesi oluşabilecek yoğunluklar için bayram alışverişlerinin yapılacağı alanları belirleyen Zabıta ekiplerimiz, bayramdan iki gün önce Gölebatmaz ve Sağlık Ocağı Caddelerinin trafiğe kapatarak, bayrama hazırlanan esnaf ve vatandaşın hizmetine açacağını açıkladı.

   Yetkililerimiz, bayram hazırlıklarıyla ilgili yaptığı değerlendirmenin sonunda daha önceki bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da belediyeye ait otobüslerin ücretsiz hizmet vereceğini dile getirerek, “Belediye Başkanımız F. Hüsrev Kutlu’dan alınan talimat gereğince vatandaşlarımızın daha huzurlu bir bayram geçirmesi için son derece özenli bir çalışma yürütüyoruz. Bunun için yaptığımız toplantılarda, kurban satış ve kesim alanlarında alınacak temizlik ve güvenlik tedbirlerinden, mezarlık ve camilerdeki temizlik ve düzenlemelere kadar birçok konuda kararlar alındı. Ayrıca, belediye olarak bayram süresince, vatandaşların herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadan kurbanlarını kesip, bayramlarını en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak amacıyla kurban kesim yerlerine trafik akışı, kaçak satış ve kaçak kesimin önlenmesi amacıyla denetimlerin artırılması, kurban kesim yerlerinin temizliğinin sağlanması gibi konular en hassasiyet gösterdiğimiz konular arasında yer almaktadır. Bayram süresince sorunlara anında müdahale edebilmek için; Zabıta, Veteriner, Temizlik İşleri, Su ve Kanalizasyon, Mezarlıklar ve İtfaiye başta olmak üzere hizmet birimlerinde nöbetçi ekipler oluşturuldu. Yine geçmişteki bayramlarda olduğu gibi arife günü ve bayramın ilk günü sabah kabir ziyaretinde bulunmak isteyen vatandaşlar için Altınşehir, Esentepe TOKİ ve eski Doğum Hastanesi önünden mezarlığa otobüsler ücretsiz olarak servis yaparken, normal otobüslerde Kurban Bayramı süresince ücretsiz taşıma hizmeti verecektir. Kurbanlıkların sağlıklı bir şekilde poşetlenmesi için belediyemiz tarafından hazırlanan poşetler de vatandaşlarımıza dağıtılacak” şeklinde bilgi verdi.