a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

BELEDİYEMİZDEN 5 BİN KİŞİYE AŞURE

 

     Belediyemiz tarafından Muharrem ayı dolayısıyla 5 bin kişiye aşure dağıttıldı.

   Belediyemiz, Muharrem ayı dolayısıyla aşure programı düzenledi. Demokrasi Parkında gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

   Belediye Başkanımız F. Hüsrev Kutlu ve eşi Fulya Kutlu hanımefendinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Vali Vekili Yusuf Özdemir, AK Parti İl Başkan Vekili Kıvanç Özabacı, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hanifi Erdem, CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, Süryani Kadim Metropoliti Melki Ürek, Alevi Kanaat Önderleri, Adıyaman Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda 5 bin kişilik aşure dağıtıldı.

   Program Mezarlık Cami İmam Hatibi Tahir Durmuş hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Adıyaman İl Müftülüğü Şube Müdürü Mustafa Küçükaslan duası ile başladı. Duanın ardından kürsüye davet edilen Başkanımız F. Hüsrev Kutlu, Muharrem ayının birliğe, beraberliğe, kardeşliğe vesile olmasını dileyerek, “Muharrem ayı İslam tarihinin en hüzünlü ayıdır. Muharrem ayı, Resulullah Efendimiz (SAV)’in ciğerparesi ve 72 şehidimizin insafsızca katledildiği bir aydır. Hazreti Hüseyin zulme karşı durmuştu. Hazreti Hüseyin, güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir davayı savunmuştu ve bu davası karşılığında canını feda etmişti. Bugün Hazreti Hüseyin ve 72 ciğerparemiz her yıl anılırken, o zalimler tarihin karanlık sayfalarına gömülüp gittiler. Bize de düşen görev zulme karşı durmaktır, haksızlığa karşı durmaktır. İnşallah hayatımıza bunları rehber edeceğiz” şeklinde konuştu.

   Daha sonra kalabalık adına kürsüye çıkan Alevi Dedesi Ali Büyükşahin de birlik ve beraberlik mesajları vererek, “Hazreti Hüseyin, Efendimiz (SAV)in makamına layık olmayan zalim Yezid’e karşı çıkmıştır. Bunun için canını vermiştir. Bu matem 1336 yıldır devam ediyor. Pir Sultan Abdal’ın dediği gibi; gelin hep bir olalım. Birlik içinde olalım ki bu ülke güçlü olsun, kimse ölmesin, analar ağlamasın. Biz de bir olmaya çalışacağız. Allah hiç kimseyi Hazreti Muhammet (SAV)’in şefaatinden mahrum bırakmasın. İnşallah Hazreti Muhammet Efendimiz (SAV)’in izinde yürüyeceğiz ve onun güzel, aydınlık yolunu izleyeceğiz” dedi. Dede Ali Büyükşahin sözlerini yaptığı dua ile tamamladı.

   Daha sonra belediyemiz tarafından hazırlanan aşure davetlilere dağıtıldı. Misafirleriyle yakından ilgilenen Başkanımız F. Hüsrev Kutlu, aşureyi kendi elleriyle dağıttı.