a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

SOKAK HAYVANLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATTIK

    Belediyemiz öncülüğünde, gönüllülerin de destekleriyle başlatılan ‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ projesi kapsamında hazırlanan 3 bin adet su ve yemek kabı, Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç’ın da katılımıyla gerçekleşen programda çarşı esnafına dağıtıldı.

    Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarıyla başta hayvan severler olmak üzere her kesimden takdir gören Belediyemiz, önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi.

    Sokak hayvanları gönüllülerinin de destekleriyle ‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ projesinin startını veren Belediyemiz, proje kapsamında hazırlanan 3 bin adet su ve yemek kabını düzenlenen programla çarşı esnafına dağıttı. Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç’ın başını çektiği projenin tanıtım programına 50’ye yakın sokak hayvanları gönüllüsü de katıldı.

“KAPLARIN SAYISINI ARTTIRACAĞIZ”

    ‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesinde, kent merkezindeki işyerlerinin önüne bırakılan 3 bin su ve yemek kabı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkanımız, hayvanı sevmeyenin insanı da sevemeyeceğini dile getirerek şunları söyledi: “Adıyaman Belediyesi olarak sokak hayvanlarına yönelik sürdürdüğümüz gayretli çalışmalarımıza bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Bugün burada 50’ye yakın sokak hayvanları gönüllüsü kardeşimizle birlikte, bizim dilsiz dostlarımız olan sokak hayvanlarına yönelik önemli bir projeyi başlatmış bulunuyoruz. Toplumsal sorumluluk bilincimi arttırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu projemize önümüzdeki günlerde 50’den daha fazla hayvan sever dostumuzun destek vereceğine inanıyorum. Projemiz kapsamında hazırlattığımız kapları esnafımıza ve vatandaşlarımıza dağıtarak, özellikle yaz aylarında susuz kalan sokak hayvanlarımızın bu ihtiyaçlarını gidermeyi hedefliyoruz. Dağıtılan 3 bine yakın kaplara vatandaşlar tarafından konulacak gıdalarla, bu dostlarımızın sadece su değil, yemek ihtiyacı da giderilmiş olacak. Bir kısmı otomatik olarak belli noktalara monte edilen su kapların sayısını zamanla arttıracağız inşallah.”

“100 DÖNÜMLÜK BİR ALANA HAYVAN BARINAĞI YAPMAK İSTİYORUZ”

    Başkanımız, hayvan barınağı noktasında ciddi çalışmalarının olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Hazineye ait olan yaklaşık 100 dönümlük bir alanın tarafımıza devredilmesi için girişimlerimiz oldu. İnşallah buranın devri ile birlikte, içerisinde sokak hayvanları için ameliyathane ve barınma imkanının bulunacağı ciddi bir barınak yapmayı planlıyoruz. Kısmet olursa en kısa sürede bu işe başlamak istiyoruz. Bize sokak hayvanları konusunda hep destek olan ve bugün burada bizi yalnız bırakmayan gönüllü arkadaşlarıma da canı gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü millet olarak bu kültürden gelmekteyiz. Tarihe bakıldığında, ilk hayvan hastanesini kuranda bizim medeniyetimizdir. Yani düşünün Avrupa’da ve diğer kıtalardan adamlar insan yerine konulmadığı zamanda, bizim ecdadımız hayvanlara yönelik hastane yapmış. Bundan dolayı bizim bu ayarlarımıza geri dönmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“HAYVANLARLA YAŞAYAN İNSANLAR PSİKOLOJİK RAHATSIZLIĞA DAHA AZ YAKALANIYOR”

    Hayvanlarla beraber yaşayan insanların psikolojik hastalıklara yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu da dikkat çeken Başkanımız sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşlara mesajımız şudur: Sokakta bulunan kediler, köpekler hayatımızın bir parçasıdır. Küçükken herkesin bir kedisi vardı, güvercin beslerdi. Hayvanlarla yaşayan, onlarla beraber aynı ortamda bulunan insanların gerek psikolojik olarak, gerekse fiziksel olarak daha iyi olduğu tıp tarafından belirlenen bir gerçektir. Bundan dolayı sessiz dostlarımızla bağımızı daha da güçlendirmemiz gerek.”

    Konuşmaların ardından Başkanımız ve beraberindekiler, esnafa ve vatandaşlara su kabı dağıtıp, sokak hayvanlarına yönelik duyarlılığa dikkat çekti.