a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

“DÖNEM TEDBİR ALMA VE DAYANIŞMA DÖNEMİ”

 Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs konusunda Belediyemiz tarafından alınan tedbirleri değerlendirip, vatandaşlara çeşitli önerilerde bulunan Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç, dönemin tedbirli davranıp, dayanışma içerisinde hareket etme dönemi olduğunu söyledi.

  Çin’den başlayıp, dünyanın tamamına yakınını etkisi altına alan koronavirüs konusunda Belediyemiz tarafından alınan tedbirleri değerlendirip, halka uymaları gereken kurallar hakkında bilgiler veren Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç, alınacak olan tedbirlerle virüsün etkisinin minimum seviyede seyredeceğine inandığını dile getirdi. Koronavirüsün sağlık kadar ekonomik etkilerinin olduğunu da sözlerine ekleyen Başkanımız, herkesin, ekonomik anlamda zor dönem geçiren komşularıyla yakından ilgilenmesini ve dayanışma örneği sergilenmesini istedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALALIM”

  Koronavirüsten korunmak için Sağlık Bakanlığı’nın önerilerinin dikkate alınmasının önemine de dikkat çeken Başkanımız, “Her zaman söylediğimiz gibi panik yapmayıp, tedbiri elden bırakmamak çok önemli. Bunun için de doğanın işleyişini bozduğumuz için maruz kaldığımız salgınlardan sonuncusu olan koronavirüsten korunmak için Sağlık Bakanlığımızın sık sık gündeme getirdiği önerileri hayatımızda uygulamamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığımızın önerdiği bu tedbirlerin başlıcası ellerimizi sık sık sabunla ve bol suyla yıkamak ve ellerimizi ağzımıza, gözümüze ve burnumuza sürmemek; Hapşırma ve öksürme durumunda tek kullanımlık mendilleri kullanmak; Toplu alanlarda bulunmaktan uzak durmak; Kişilerle aramızdaki mesafemizi en az bir metre tutmak… Bunların yanında beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle yeterince protein alınması çok önemli” diye bilgi vererek, alınması tedbirler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

“ALINMASI GEREKEN TÜM ÖNLEMLERİ ALIYORUZ”

  Belediyemizin aldığı tedbirlere de değinen Başkanımız, “Adıyaman Belediyesi olarak paniğe kapılmadan alınması gereken tüm önlemleri alıyoruz. Ekiplerimiz, toplu taşıma araçları, duraklar, otogar, taziye evleri, ibadethaneler, risk teşkil edecek toplu yaşam alanlarını sık sık dezenfekte ediyor. Ayrıca, billboardlardan, toplu taşıma araçlarımızdaki ekranlardan, belediyemizin sosyal medya hesaplarından ve el ilanları ile halkımıza gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Zabıtamız, ilgili kurumlardaki teknik personellerle çeşitli işyerlerinde hijyen ve fiyat denetimleri yapıyor. Toplu buluşma alanlarından olan taziye evlerimizi ve Hayvan Pazarını geçici süreliğine hizmete kapattık. Belediyemizin tahsilat veznelerine yapılabilecek her türlü ödeme işlemlerini belediyemizin web sitesinden online olarak kabul etmeye başladık. Nikahları törensiz ve iki şahitle yapma kararı aldık. Bunların yanında borcundan dolayı suyu kesilecek olan konutların borçlarının 19 Nisan 2020 tarihine kadar 1 ay süreyle ertelenmesi kararını aldık. Yine evlerine yemek götürdüğümüz ve risk grubunda oldukları için evlerinden dışarı çıkmamaları tavsiye edilen kimsesiz ve yaşlı vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaları için personellerimizi görevlendirdik. Evde yalnız yaşayan bu vatandaşlarımız ihtiyaç duyduklarında personellerimize ulaşarak alışveriş listesi ve ücretini vererek, alışverişlerini personellerimize yaptırabilecekler” şeklinde bilgiler paylaştı.

 Başkanımız konuşmasının sonunda, koronavirüsten dolayı ekonominin de ciddi şekilde etkileneceğini belirterek, tüm vatandaşlardan, zor duruma düşecek olan komşularıyla yakından ilgilenmelerini ve bu zor dönemde dayanışma içerisinde olmalarını istedi. Bu konuda Adıyaman Belediyesi olarak kendilerinin de ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Başkanımız, dönem tedbir alma ve dayanışma içerisinde hareket etme dönemi” olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.