Share

MÜZİK FESTİVALİ HEYECANI BAŞLADI

     Belediyemiz ve Adıyaman Filarmoni Derneği ortaklığında 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali ‘Gün Batımından Notalar’ Sloganı ile Başladı.

     Mimar Sinan Kültür Parkı önünden başlayıp, Demokrasi parkı önünde son bulan, kortej yürüyüşü ile başlayan 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali renkli görüntülere sahne oldu.  Korteje katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Bandosu halkın beğenisini topladı.  

     Kortej yürüyüşüne Belediye Başkan Yardımcılarımız M. Said Kutlu ve M. Reşit Bilgin ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

     Kortej yürüyüşünün ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Kültür Merkezinde, Adıyaman Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu ve Dünyaca Ünlü Kültür Bakanlığı Halk Dansları Topluluğu tarafından müzik dinletisi ve dans gösterileri sahnelendi.

     Müziğin önemine dikkat çeken Festival Sanat Yönetmeni Özgür Oğuz gecenin açılışında yaptığı konuşmada, “Adıyaman Filarmoni Orkestrası AFO olarak çok sayıda konser vermiş, sosyal sorumluluk projelerinin içinde bulunmuş, ilimizde sanatsal çalışmaların etkili bir şekilde yapılabilmesi için çaba sarf etmiş ve sarf etmektedir. Bundan iki yıl önce şehrimizin kendi öz imkânları ve gençlerinin katılımı ile İtalyan Piyano Sanatçısı Vincenzo Cipriani ile senfonik tatta bir konser vermiştir, yine aynı yıl Mersin devlet Opera ve Balesini Seslerle Anadolu Müzikal Oyunu ile ağırlamış ve değerli sanatseverlerden tam not almıştır. Yine Derneğimiz Kurulduğu günden bugüne çok sayıda yetenekli gencimizi verdiği eğitimlerle lise ve üniversitelerin müzik bölümlerini kazanmalarını sağlamıştır. Festivalimiz için aylardır hummalı bir biçimde çalışıyoruz, sizler zaten programlarımızı izlerken bunu anlayacaksınız, sayısız çalışma saati, gönüllü gençlerimiz, yaptığımız kilometrelerde cabası ve şuan burada sizlerle olmanın tarif edilemez mutluluğu. Yola çıktığımız ilk günden bugüne bizi görenlere selam olsun, elimizi uzattığımızda elimizi tutanlara selam olsun, söyleyecek sözümüz var dediğimizde bizi dinleyip destek verenlere selam olsun, bana şuanda sizlere bu konuşmamı yaptıran, bu anı bize yaşatan Rabbime şükürler olsun. Güzel şehrimiz için yaptıkları çalışmalardan ve bu etkinliğe desteklerinden ve Festival projesinden ilk bahsettiğim andan itibaren Festival Sanat Yönetmeni olarak bana ve tüm çalışma arkadaşlarıma verdikleri destekten dolayı en derin şükranlarımı sunuyorum. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivalimiz hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

     25 yıldır Devlet Halk Dansları Topluluğunun aktif olarak yurt içinde ve yurt dışında çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kültür Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada şunları kaydettiler;  “Türk kültür ve sanatını başarı ile temsil eden Devlet Halk Dansları Topluluğu, 25 yıldan beri halk danslarımızı öz değerlerinden yararlanarak çağdaş sanat anlayışına dayanan bir yorumla uygulayarak, ülkenin sahip olduğu kültürel ve folklorik değerlerini gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında başarıyla tanıtmaktadır. Geleneksel Türk kültür ve sanatının doğru bir şekilde tanıtılmasını gaye edinen topluluk, Türk halk danslarını, müziğini ve giysilerini özüne bağlı kalarak, çağdaş teknik ve imkânlardan da yararlanarak yeni bir sahne düzeni ve anlayışı içinde biçimlendirerek sergilemektedir. Topluluk gösterilerinde yörenin müzik, enstrüman ve ezgilerini koruyarak bir araya getirdiği çeşitli geleneksel halk çalgılarımız ile yöre müziklerini de icra etmektedir. Gösterilerini tüm dünyanın hayranlıkla izlediği Devlet Halk Dansları Topluluğu milli kültürümüzü ve estetik değerlerimizi özenle korurken, ülkemizin kültür zenginliklerini başarıyla sergilemesiyle de haklı bir ün kazanmıştır. Topluluk ülkemizin farklı yörelerine ait olan halk danslarını sergilerken yörelerin zengin kültürel dokusundan da örnekler sunmaktadır” 

Oluşturulma Tarihi : 10.06.2015