a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

ŞAİRLER VE ŞİİR SEVERLER ADIYAMAN’DA BULUŞTU

     Adıyaman Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şubesi’nin ortaklaşa düzenledikleri ‘1. Fırat Şiir Akşamları’ programı birçok şairi Adıyamanlılarla buluşturdu.

     Adıyaman Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şubesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Fırat Şiir Akşamları’ programı ülkenin çeşitli illerinden şairleri Adıyaman’da buluşturdu. Adıyaman Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen şiir şölenine Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Genel Başkanı Mehmet Doğan, Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, ülkenin dört bir yanından şairler ve Adıyamanlı şiir severler katıldı.

     Şair Hava Avcı Köseoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, kültürel etkinliklere verdiği destekten dolayı Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya teşekkür ederek şunları söyledi: “Kültür, sanat ve edebiyat alanında yapılan her etkinlik, o ilin tanıtılmasına, o ilde yaşayanların sanat ve edebiyat zevkinin gelişmesine katkı sağlar. Medeniyet kavramının inşasında güçlü bir yeri olan edebiyat ve şiirin önemi elbette tartışılmaz. Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şubesi ile Adıyaman Belediyemiz işbirliğinde başlattığımız bu proje ile ilimizin tanıtımına, edebiyat ve şiir zevkinin gelişmesine, Türk edebiyatına yeni şiir, şair ve yazarlar kazandırmak amaçlanmıştır. Genç şairleri yeni eserler üretmeye teşvik etmek, Türk şiirinin ak saçlı kartalı Bahattin Karakoç üstadımızın deyimiyle şiiri ayağa kaldırmak ve isim yapmış şairleri bir araya toplamak amacıyla ‘Fırat Şiir Akşamları’ ve şiir yarışmasını düzenlememiz gerektiğine karar verdik. Türkiye genelinde yarışmamıza 126 şiir ile katılım gerçekleştirildi. Jüri üyelerimizin titiz değerlendirmeleri sonucu dereceye giren şiirler ve şairler bugün bu programda ödüllerini alacaklar. Hepsini ayrıca tebrik ediyorum. Bu etkinliğimizi Adıyaman Belediyesi ile birlikte geleneksel hale getirmeyi istiyoruz. Planladığımız ve yıl içerisinde uygulayacağımız projelerde belediyemiz gibi valiliğimiz ve üniversitemizden de ilimiz ve kamu yararı için destek bekliyoruz. Türkiye Yazarlar Birliği şubemize sağladığı desteklerden dolayı Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu’ya çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca, yine bu etkinliğimize çeşitli illerimizden 12 şair ve yazarımız davet edilmiştir. Hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hoş geldiniz diyorum.”

     Daha sonra kürsüye gelen Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise yaptığı konuşmada, tüm misafirlere ‘hoş geldiniz’ diyerek, “Şiir Adıyaman ile özdeşleşmiştir. Şairlerin mutlaka Adıyaman’ı incelemesi lazım. Çünkü Adıyaman şiir gibi bir memlekettir. Adıyaman’ımızda Türküyle, Kürdiyle, Zaza’sıyla, yeni gelen Arap kardeşlerimizle, Alevi’siyle, Sünni’siyle, Müslümanıyla, bir avuç da kalsa Hristiyan’ıyla, tam bir ahenk içerisinde bir şiiri oluşturmaktadır. Bunlar bir birleriyle kardeşçe yaşar, bir birlerine karşılıklı saygı içerisinde yaşamaya devam ederler. Ben dünyadaki en güzel insanların yaşadığı yerin Adıyaman olduğunu düşünüyorum ve Adıyaman’daki bu güzelliğin, doğuya ve batıya yayılması gerektiğine inanıyorum. Böyle güzel insanların yaşadığı Adıyaman’da, böyle güzel bir şiir akşamının düzenlenmesine vesile olan siz değerli söz üstatlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

    Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu’nun ardından söz alan Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Genel Başkanı Mehmet Doğan ise Adıyaman Belediye Başkanı Kutlu’ya özgüler dizdi. Adıyaman’ın insanları ile tam bir mozaik olduğunu söyleyen Genel Başkan Doğan, kültürel etkileşim ile Adıyaman’ın tüm ülkeye model olacak bir il olacağını dile getirdi.

    Konuşmaların ardından ülkenin çeşitli illerinden Adıyaman gelen şairlerden İbrahim Eryiğit, Mustafa Aydoğan, Talat Ülker, Şakir Kurtulmuş, Hünkar Dağlı, İsmail Tunç, Mehmet Emin Gayretli, Abdulkadir Nur Gördük, Mehmet Oymak, Necati Atar, Sefer Akgül ve Ferde Bektaş okudukları şiirlerle, Adıyamanlılara doyumsuz bir gece yaşattılar.

    Okunan şiirlerin ardından Adıyaman Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şubesi tarafından gerçekleştirilen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yapılan yarışmada birinciliği elde eden Deniz Garipcan (Konya)’a ödülünü Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, ikinciliği elde eden Nihat Malkoç (Trabzon)’a ödülünü Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Genel Başkanı Mehmet Doğan, üçüncülüğü elde eden Erdal Ercin (Ankara)’e ödülünü Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan takdim etti. Mansiyon dalında ise birinciliği elde eden Sündüs Arslan Akça (Tokat)’ya ödülünü MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, ikinciliği elde eden İbrahim Şaşma (Karaman)’ya ödülünü Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, üçüncülü elde eden Nur Zülal Atıcı (Adıyaman)’ya ise Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Şemsettin Ağar takdim etti. Jüri Özel Ödülüne ise Trabzon’dan katılan Yasin Semiz hak kazandı.

    Program sonunda katılımcılara ve destek verenlere plaket takdim edildi.