a
0(416) 216 17 20
Çağrı Merkezi
Share

KADIN DANIŞMA MERKEZİMİZİN AÇILIŞI YAPILDI

       Belediyemiz  Kadın Danışma Merkezi’nin açılışı için ilimize gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, açılış öncesi Belediyeyi ziyaret etti.          

       Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek’i Belediyenin hizmet binası girişinde çiçekle karşıladı. Girişte Belediye Meclisi üyeleri, Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri ile tek tek tokalaşan Bakan Yardımcısı, Başkanlık makamına geçerek, belediyenin şeref defterini imzaladı. Ziyaret esnasında Bakan Yardımcısına Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Ak Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Ak Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen ve kalabalık bir heyet eşlik etti.

       Burada kısa bir konuşma yapan Başkan Kutlu, Adıyaman’da 33 mahalleye hizmet ettiklerini belirterek, Adıyaman’da asırlardan buyana huzurun, barışın ve kardeşliğin yaşandığını dile getirdi ve Belediye olarak yaptıkları hizmetlere ana başlıklar halinde değindi.

       Adıyaman’a gelmiş olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek ise, Adıyaman’a geldiği andan itibaren çok sıcak bir havada karşılandığını, özellikle Belediye Başkanı tarafından samimi bir şekilde ağırlandığını kaydederek, bundan dolayı başta Başkan Kutlu’ya ve tüm Adıyamanlılara teşekkür ettiğini belirtti ve çalışmalarından dolayı Kutlu’ya başarılar diledi.   

       Resmi konuşmaların ardından Başkan Kutlu, Bakan Yardımcısı ile Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva’ya üzerinde resim manzarası bulunan birer tablo hediye etti.   

       Daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Kadın Danışma Merkezi’ne giden Bakan Yardımcısı burada merkezin açılışını yaptı. Açılış öncesinde Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, yaptığı konuşmasında kadınların toplumdaki önemine işaret ederek, Kadın Danışma Merkezi'nden kadınların rahatlıkla faydalanabileceğini vurguladı. Kutlu, sağlık, psikolojik ve diğer konularda kadınları merkezlerine beklediklerini ifade ederek, Kadın Destek Merkezi açmak istediklerini aktardı.

       Daha sonra konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek; “Bütün hizmetler, faaliyetler bizleri sevindiriyor ancak kadınlar için yapılanlar çok daha bizleri mutlu ediyor. Her şeyden önce cefakâr analarımızın, çilekeş bacılarımızın her şeyi hak ettiklerini biliyoruz. Sözlerimin başında Adıyaman Belediyemizin Kadın Danışma Merkezimizim hizmete açılmasından dolayı burada bulunmaktan hem mutluluk duyduğumu, hem de emeği geçenleri kutlamak istiyorum. Erkeklerin kadınlar için bir şeyler düşünmeleri bile bizler için büyük bir jest oluyor. Kadınlar için yapılan bu hizmetin bu bölgede çok daha anlamlı olduğunu ve kelimenin tam anlamıyla yerini bulduğunu söylemek lazım. Türkiye’nin geleceğe güvenle bakabilmesi için ailenin korunması, güçlendirilmesi ve çağın koşullarına göre mukavemetli hale getirilmesi büyük önem arz ediyor. Bu yönde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, bakanlığımızın içinde olduğu ve merkezinde yer aldığı ailenin ve dinamik nüfus yapısının korunmasıyla ilgili reform paketini geçen günlerde açıkladı. Bunun içinde yok yok. Çocuk yardımından, kadın istihdamına kadar çok önemli yenilikler ve reformlar var. Bunun Türk aile yapısına olumlu yansımasını önümüzdeki dönemde mutlaka göreceğiz.

        Kadının aile içerisinde güçlü olmasından korkmayalım. Özellikle erkekler bundan korkmasın. Sadece kadın değil, ailenin tüm bireyleri güçlü, kişilikli olur, birbirine karşı saygı ve sevgi beslerse o aile güçlü ve mutlu olacaktır. Bunda kadın erkek mutlaka herkesin faydası olacaktır. Onun için bakanlığımız ailenin kadın erkek çoluk çocuk yaşlı bütün bireylerini korumaya gerek aile, gerek toplum içindeki konumlarını güçlendirmeye dönük hizmetleri vardır. Kadınlar için yaptıklarımızda esasen aile yapısının güçlendirilmesi demektir. Unutulmamalıdır ki kadın güçlü olursa aile güçlü olur. Aile güçlü olursa toplum güçlü olur. Sanmayın ki toplumları güçlü yapan topu tankı tüfeğidir. Bireyleri ve aileleri güçlü olmayan hiçbir toplumun geleceği yoktur. Allah’a şükür ki her şeye rağmen aile yapımız sapasağlam ayakta. Esasen güçlü aile yapımızın inancımızla, gelenek ve göreneklerimizle, örfe ve adetlerimizle bağlantılı olduğunu görmezden gelemeyiz.

       Unutmayalım ki Batı dünyasında kadın insan mı, değil mi diye tartışılırken bizim inancımız ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ demiştir. Peygamberimiz veda hutbesinde söyledikleri hüküm gibidir: ‘Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizler üzerinde hakları vardır.’ Peygamber Efendimizin bu tavsiyeleri bizler için emir iken kadınlarla ilgili kimseden ders almamıza gerek yok. Aslında bakmayın siz ‘İnsan hakları, kadın hakları’, hatta ‘Hayvan hakları’ diyerek ikide bir bize ayar vermeye kalkan Batı dünyasına. İnsan hakları ve demokrasi Batı’nın elinde bulundurduğu ve bize karşı sık sık kullandığı silahtan başka bir şey değildir. Ben Adıyaman Belediyemiz tarafından açılan Kadın Danışma Merkezi’mizin hayırlı olmasını diliyor, tekrar emeği geçenleri kutluyorum” şeklinde konuştu.