haber

ADIYAMAN 'AYAKKABI KENT'LE AYAKKABI ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

22.11.2022

Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç'ın talep ve takipleri sonucunda büyük bir kısmı hibe yoluyla sağlanan ve tamamlanması ile kentte büyük bir istihdam açığını da ortadan kaldıracak olan 'Ayakkabı Kent' fabrikasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Göreve geldiği günden bu yana Adıyaman'a ihtiyaç duyduğu birçok önemli eseri kazandıran Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç'ın talep ve takipleri sonucunda büyük bir kısmı hibe yoluyla sağlanacak olan önemli bir eser daha Adıyaman'a kazandırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oluruyla, Belediyemiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü, İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın da organize ettiği 'Çalışan ve Üreten Gençler Programı' çerçevesinde Adıyaman'da kurulacak olan 'Ayakkabı Kent' fabrikasının temeli Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen törenle atıldı.

Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç'ın özel işlerinden dolayı katılım sağlayamadığı programa Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Şerif Ayaz, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uçan, Adıyaman OSB Başkanı Kadir Çelenk, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Mevlüt Kuştepe, Belediye Başkan Yardımcılarımız ve il protokolü katıldı.

Programda katılımcılara hitap eden Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uçan, böyle önemli bir yatırımın Adıyaman'a kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Adıyaman Organize Sanayi Odası Başkanı Kadir Çelenk de tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

"TÜRKİYENİN 6. BÜYÜK SEKTÖRÜNÜN YENİ MERKEZ ÜSSÜ ADIYAMAN OLACAK"

Daha sonra kürsüye davet edilen Adıyaman Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Şerif Ayaz ise temeli atılan Ayakkabı Kent projesinin Türkiye'de bir ilk olduğunu dile getirerek, "Ülkemizde 6 büyük sektörden bir tanesi olan ayakkabı sektörünü ilimize getirmenin gururunu yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte bu sektör ilimizde daha da gelişir ve ülkenin merkez üssü durumuna gelir. Bu önemli yatırımın ilimize kazandırılmasında emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank'a, Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na, bakanlık yetkililerine, Valimiz Mahmut Çuhadar'a, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanımız Ahmet Aydın ile birlikte AK Parti Adıyaman milletvekillerimize, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz'a, AK Parti Adıyaman teşkilatına, İpekyolu Kalkınma Ajansı yetkililerine ve Adıyaman Ofisi çalışanlarına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Vali Mahmut Çuhadar ise Belediyemiz yetkililerine bu önemli projenin şehre kazandırılmasında gösterdiği gayretten dolayı teşekkür ederek, "Yaklaşık 2 yıl önce fikir bazında başlattığımız çalışmayı bugün belediyemizin yoğun gayretleri sayesinde ete kemiğe büründürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından programa katılan protokol üyeleri, Organize Sanayi Bölgesinde inşaat çalışmalarına başlanan ve 11 bin 500 metrekaresi kapalı toplam 30 bin metrekarelik alana sahip olacak ve içerisinde 5 adet üretim tesisi ile 2 adet spor tesisi bulunacak olan projenin temelini attı.